24 Gru
2018

Antarktyda – pora na zwiedzanie mroźnej krainy

Antarktyda jest jednym z najmniej poznanych kontynentów. To tam bardzo rzadko człowiek wędruje. Życie na tym kontynencie dla człowieka na dłuższą metę jest niemożliwe. Antarktyda znajduje się na półkuli północnej w okolicach bieguna południowego i jest najbardziej nieprzyjaznym dla życia kontynentem.

Kształt tego kontynentu jest dość regularny i ma kształt niemalże koła. Składa się on z części kontynentalnej i wysp leżącej w jego okolicy. Wszystko jednak jest tam przykryte ogromną warstwą lodu, która sięga daleko w Ocean Południowy. Granicą Arktyki jest wąski pas, który oddziela zimne Woy od ciepłych. Jednak jest to umowna granica. Wody Arktyki nie są tak zasolone i ciepłe jak wody pozostałej części Oceanów. Istnieje traktat arktyczny, na mocy którego Antarktyda i cała Arktyka są niczyje. Ocean Południowy jest oddzielony umownie od  Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Na Antarktydzie występuje jedynie jedna rzeka, która jest okresowa i płynie wyłącznie w okresie letnim na długości około 30 kilometrów. Zasilana jest wodami topniejącego lodowca Wright w pobliżu Lodowca Szelfowego Rossa.

Według tektonicznych układów kontynentów Antarktyda przemieściła się z obszarów równikowych na obecne miejsce, gdzie zamarzła. Dzisiaj niemal w całości pokryta jest lądolodem o grubości maksymalnej 4774 metrów. To właśnie ten lądolód nazwany został Antarktydą. Pod lodami Antarktydy znajduje się około 145 jezior, a kontynent ten jest najwyżej położony ze wszystkich i średnia jego wysokości wynosi ponad 2000 metrów ponad poziom morza. Na Antarktydzie istnieje kilkanaście stacji badawczych, gdzie mieszkają naukowcy. Pogoda na Antarktydzie jest bardzo zmienna i niezwykle niekorzystna, zatem badania są naprawdę utrudnione.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *